Про лікування акацією і зміни клімату

9 травня 2024 р.

Цьогоріч календар вегетації рослин зовсім збився: ще у березні поспішав на три тижні. Для природи це дуже багато. Рослини почали квітнути всі одночасно і надто швидко. Ці ранні теплі, майже спекотні дні тривали вперше так незвично довго, десь 40 днів, а потім десь почались морози, подекуди навіть сніг випав. Шкода від похолодання була значною саме через цей довгий 40-денний теплий період, за який встигло зацвісти чи розпустити листя майже все.

Акація біла (Robinia pseudoacacia), яка раніше зацвітала в другій половині травня, розквітла цього року вже в кінці квітня. Квіти — її єдина неотруйна частина, тому акацію майже ніхто і не їсть.

Про квіти, як сировину для виготовлення різних страв і напоїв, як про хороші ліки від закрепів, спазмів різного походження, особливо гладкої мускулатури шлунка і кишечника,як сечогінний, ароматичний, засіб від варикозного розширення вен чи васкуліту, ми писали не раз. В деяких місцевостях квітинавіть їдять вареними для лікування хвороб очей. А вчені кажуть, що вони містять і протипухлинну сполуку.

Найпростіший спосіб лікування квітами, це пити з них чай. Для приготування настою столову ложку квітів треба залити склянкою окропу, настояти 40 хв., вживати по чверті склянки перед їдою.

Якщо сезон квітів ви пропустили, то для лікування можна брати інші частини рослини: внутрішню кору, молоду кору з гілячок, листя, кору з коренів. Але потрібно знати, що всі ці частини токсичні як для людини, так і для худоби. У чутливих людей навіть тирса та стружка деревини можуть викликати контактний дерматит. Але найбільш отруйне для нас достигле насіння. Всі інші частини можна використовувати в невеликих кількостях, тим більше, що отруйні речовини частково розкладаються від нагрівання.

Листя містить флавоноїди, включаючи акацетин, апігенін, діосметин, лютеолін і кверцетин, а його екстракти мають протиракову дію. Рослина багата такожнаакалоїди, дубильні речовини, феноли та стероїди.

Утрадиційніймедицині багатьох країн різні частини акації використовують як проносний, спазмолітичний та сечогінний засіб.Відвар внутрішньої частини кори використовують як проносне, блювотне і як тонізуючий засіб для хворих. Кора молодих гілочок добре нормалізує, а саме зменшує підвищену кислотність шлунка. Кора кореня також використовується для лікування зубного болю. Щоб викликати блювоту або полегшити зубний біль, кору тримають в роті або жують.

Висушене листя корисне при лікуванні опікових ран.Воно є жовчогінним та блювотним засобом. А сік листя пригнічує віруси.З листя разом з квітами роблять дуже дієву настойку для хворих вен, судин загалом, від судом в ногах. В них дуже багато флавоноїдів, які укріпляють судини, знімають запалення.

Всі частини акації містять особливий лектин, який останнім часом багато досліджували і встановили, що він особливо корисний для лікування пошкодженої слизової оболонки. Це відкриття має дуже велике значення для людей, що піддаються променевій і хіміотерапії, які викликають мукозид — важкий запальний процес слизових оболонок травного тракту, слизової, що вистилає око, та інших слизових. Лектин акації має профілактичну і лікувальну дію проти таких пошкоджень до, під час або після проведення протиракової терапії.

Подякуємо рослинам за допомогу, за порятунок, за їжу, щастя і красу й віддячимо їм своєю турботою! Бережімо не лише самі рослини, а все те, що дозволяє їм виживати, берегти свої «країни», так, як ми бережемо й боронимо свою. Згадаймо знову про катастрофічні кліматичні зміни, які так яскраво проявились і цієї весни, які ми ще можемо загальмувати; за якими стоїть і осушення боліт, і розорювання степів, і вирубка лісів заради вже давно надмірного сільського господарства.

Подумаймо і про завезення агресивних чужорідних видів. Є такою і акація, між іншим, яка в природних умовах нищить аборигенні види, змінює цілі екосистеми. Бережімо своє, а подивитись, як ростуть тюльпанові дерева чи сумах краще на їхній батьківщині.

Олена ЛАШКОВА, кандидатка біологічних наук

Залиште свій коментар