Професійне вигорання Доповідь на конференції «Зеленої планети Земної» 16 березня 2024 року

27 березня 2024 р.

Професійне вигорання

Доповідь на конференції «Зеленої планети Земної» 16 березня 2024 року

 

Найчастіше з ним стикаютьcя ті, хто працює з великою кількістю людей, хто обтяжений великою відповідальністю, перебуває у постійному стресі або емоційному навантаженні. Це лікарі, вчителі, судді, рятувальники, поліціянти, працівники соціальних служб. З вигоранням, психологічною втомою часто стикаються наші військові; зачіпає ця проблема і їхні родини.

 

Професійне вигорання — це виснаження емоційних, розумових і енергетичних ресурсів людини, яке розвивається на тлі хронічного стресу в роботі. Проявляється втратою інтересу до професійної діяльності, бажання професійно розвиватися, відсутністю снаги займатися діяльністю, яка нещодавно була по-справжньому цікавою.

Спричиняють такий стан організаційні чинники: тривала робота в напруженому темпі, високе емоційне навантаження; одноманітність, неможливість творчо підійти до роботи; коли віддаєш більше, ніж отримуєш; багато невизначеності; неприємний колектив; робота без перспективи, неможливість побудувати професійну кар’єру; відсутність належної винагороди за роботу.

Найперше страждає психологічне здоров’я. Досягнення не радують, колеги дратують, а складні завдання викликають страх.Людина занурюється у тривогу, песимізм, безпомічність та безнадійність, стає менш чутливою у роботі та особистому житті, може з’явитись агресивність і дратівливість. Вона не здатна зосередитися, втрачає мотивацію, здатність бачити позитивні наслідки своєї праці, знецінює результати праці, може відчувати провину, самотність, свою непотрібність. Але в той же час робота витісняє все інше («береться» додому і на вихідні, посідає головні теми розмов).

Вигорання веде за собою також фізіологічні й фізичні зміни: втомлюваність (ВІТАЛОНГ, НОРМОСТРУМ), зміну маси тіла, порушення сну, апетиту; артеріальну гіпертензію, виразки та висипання на шкірі і слизових оболонках, загострення герпесу, часті застудні захворювання, погіршення зору тощо.

Вигорання дуже зачіпає й інтелектуальні можливості, що проявляється зниженням продуктивності, ініціативності, втратою допитливості, інтересу до нового. Натомість людина починає діяти за шаблонами, без креативу, стає апатичною, байдужою, не має бажання вдосконалюватися і навчатися новому.

Через все це сильно страждає соціальна складова життя: контакти обмежуються роботою, на дозвілля немає бажання, зміни у поведінці призводять до конфліктів, непорозуміння у сім’ї, втрати друзів. Часто люди стають залежними від психостимуляторів (кава, тютюн, алкоголь, енергетики, наркотики).

Таким людям може допомогти: планування (визначення короткострокових і довгострокових цілей, ведення щоденника), розмежування роботи і вільного від неї часу, простору, кола і тем спілкування; сміливість говорити «ні» там, де це потрібно (не брати на себе додаткове навантаження); робити паузи для емоційного, інтелектуального і фізичного розвантаження під час роботи.

Потрібно ловити маячки втоми, звертати увагу на стан організму, зміни самопочуття, здоров’я; дотримуватись режиму праці і відпочинку, давати собі достатні фізичні навантаження, повноцінно і здорово харчуватися.

Фітокомпозиції «Зеленої планети Земної» можуть суттєво допомогти людині у стані професійного вигорання. Це НЕВРОЗАН, ІНТЕЛЯТРИН, СТИМОВІТ, ВАЛЕБРО, ВІТАЛОНГ, ЛАДНИК, а якщо є супутні патології, то ще потрібно додати ліки, щоб вилікувати і їх також. ВАЛЕБРО чоловікам не варто пити довше двох тижнів.

Євген СМАЛЬКО,
лікар-консультант Здравниці «Зелена планета Земної» №7,
 м. Луцьк, вул. Відродження, 10. Конт. тел.:
(050) 158­86­86

Залиште свій коментар