Його суцвіття — наче крапельки застиглої темної крові серед зеленого розмаїття трав. Мабуть, саме їх забарвлення підказало людям, що родовик здатний зупинити кровотечу, і досвідчені воїни перед битвою пили напої з цієї рослини, щоб уникнути крововтрати у разі поранення.
Вже понад 2000 років родовик — відома лікарська рослина. Народні цілителі застосовували його щонайперше як кровоспинний засіб. Навіть українська назва — стягникров, латинська — sanguisorba(«sanguis» — кров, «sorbeo» — поглинати), красномовно свідчать про цю його здатність.
Усі захворювання і травми, певним чином пов’язані з внутрішніми і зовнішніми кровотечами, піддаються лікуванню родовиком. В цьому йому немає рівних! Родовик приймають всередину від кровохаркання, шлункових, кишкових, гемороїдальних кровотеч. Добре допоможуть засоби з родовика із жіночими хворобами, які супроводжуються крововтратами: геморагічна метропатія, фіброміома, ерозія, надмірні менструації, як під час звичайного циклу, так і за менопаузи. Судинозвужувальна дія дозволяє застосовувати рослину зовнішньо для зупинки кровотеч при пораненнях, носових кровотечах, кровоточивих яснах, для лікування варикозного розширення вен.
Згодом люди помітили, що родовик лікарський допомагає не лише при пораненнях чи внутрішніх кровотечах, а лікує і багато інших хвороб. Вино, настояне на траві родовика, використовували як профілактичний засіб під час епідемій чуми. Виявили в’яжучу, протизапальну і антибактеріальну дію, пригнічення кишкової, тифозної й дизентерійної паличок. Тож настої і відвари почали застосовувати від розладів травлення: діареї, дизентерії, ентероколіту, виразкового коліту. З’ясували, що родовик згубно діє на грибки з роду Candida, лямблії, трихомонади.
Зазвичай, для лікування використовують засоби з кореневищ з коріннями, рідше траву родовика.
Відвар кореневища з коренями родовика лікарського
1 ст. л. сировини залити 200 мл окропу. Тримати на водяній бані 20 хв., процідити, відтиснути, долитиперевареної води до початкового об'єму. Приймати по 1 ст. л. 5-6 разів на день.
Настій трави родовика
1-2 ст. л. сировини настоювати у 400 мл холодної перевареної води 8 год., процідити. Приймати по чверті склянки тричі на день до вживання їжі.
Відвари та настої рослини зовнішньо використовують для полоскання при ангінах, гінгівітах, стоматитах; для спринцювання при бактеріальному й трихомонадному кольпітах, при справжній ерозії шийки матки; для обмивань, примочок та компресів при вуграх, запальних процесах шкіри, флебіті й тромбофлебіті. Ними промивають рани і пролежні, при кон'юнктивіті у дітей роблять примочки для очей.
Настій трави (зовнішнє)
50 г сировини настоювати в 1 л холодної перевареної води 8 год., процідити.
Порошок кореневища родовика змішують з вазеліном і лікують опіки. Припарки з розвареного кореневища допомагають при фурункулах і виразці гомілки. У разі виразки бажано одночасно приймати відвар рослини всередину.
Саме восени, коли надземна частина рослини починає в’янути, заготовляють коріння з кореневищами. Але не збирайте дуже багато, обов’язково залишайте кілька рослин для відновлення заростей, і родовик завжди буде прикрашати нашу природу і допомагати людям.