Зеленопланетяни добре знають, що нема такої рослини, яка б не лікувала якоїсь хвороби, і нема хвороби, яку б не можна було вилікувати рослинами. З нагоди свята Маковія нагадаємо про лікувальні властивості зела з «маковійської квітки», підкинемо вам таку собі «шпаргалку» на майбутнє.
Почнемо, звісно, з маку. Ще Василь Скуратівський шкодував про те, що у боротьбі з наркотиками людей позбавили можливості той мак вирощувати. І якщо для традиційної їжі — шуликів — зернята можна купити, то де взяти макові голівки для букету? Отакий собі виходить «маковійчик» без маку...
Кажуть, «сім год мак не родив і голоду не було», проте з макуготували багато повсякденних і обрядових страв: книші, струделі, коржі, пироги, вареники. Ним оздоблювали бублики, калачі, паски тощо. Всі любили маківники — коржики, випечені з товченого і приправленого медом маку. А на Маковія дітвора раділа шуликам: випечені борошняні коржики ламали на дрібні шматочки та перемішували в макітрі з медовою ситою (мед, розведений водою) та розтертим маком.
Мак снотворний (Papaver somniferum) здавна використовували і для лікування — як знеболювальний, снодійний, заспокійливий, спазмолітичний засіб. А ще в зернятах багато кальцію...
Шкода, що не лише про застосування в народній медицині, навіть взагалі про таку рослину українські корифеї траволікування воліють не згадувати.
Але вихід є! Креативні українці в букети і раніше, і зараз додавали дикий мак-самосійку (Papaver rhoeas). Для лікування збирають свіжі пелюстки, інколи стиглі сухі маківки. Пелюстки є заспокійливим, снодійним засобом, знімають напади кашлю, лікують кашлюк (1 ст. л. на склянку гарячої води, пити по чверті склянки 3-4 рази на день). Сухі голівки мають болетамувальні властивості (2 ст. л. на склянку води, варити 2 хв., пити по 1 ст. л. 2-3 рази на день. Для виведення мокротиння і усунення нападів кашлю дикий мак вживають у сумішах трав, наприклад, з коренем бедринцю (1:2, 1 ч. л. на 2 склянки окропу, запарювати ніч, упродовж дня пити ковтками). Попіл дикого маку з оцтом зводить небажане волосся з тіла.
Васильки справжні (Ocimum basilicum) — уславлений базилік, який широко використовують в кулінарії. Саме васильками і пахне так незабутньо «маковійчик». Ті самі ефірні олії і забезпечують приємний аромат і значну частину лікувальних властивостей, а також протимікробну і протиглисну дію.
Васильки покращують травлення і всмоктування поживних речовин, забезпечують гарний апетит і позбавляють кишкових спазмів та метеоризму (1 ч. л. на склянку окропу, настоювати 10 хв., пити по чверті склянки тричі на день за пів години до їди). Позитивно впливають і на роботу печінки, діють жовчогінно, слугують гепатопротектором.
При грипі та застуді рослину застосовують як потогінне, жарознижувальне та протизапальне, знімають також запалення нирок, сечового міхура та сечовивідних шляхів.
Тонізує при астенії, ослабленні функції дихання, порушенні кровообігу, пригніченому стані центральної нервової системи, стимулює серцеву та розумову діяльність, знижує підвищений тиск, має заспокійливі властивості.
Компрес до скронь зі свіжого потовченого листя знімає головний біль, полоскання застосовують при стоматитах, гінгівітах (1 ст. л. на склянку окропу), промивають очі при кон’юнктивіті. В разі демодекозу до очей прикладають кашку з листочків 1-2 рази на день на 15-20 хв.