Рута садова, або запашна (Ruta graveolens), — рослинаотруйна і цілюща водночас. Завдяки рутину (вітаміну Р) зміцнює судини та робить їх більш еластичними: і маленькі капіляри, і великі вени, і артерії. Завдяки цьому кров дістається до кожної клітини, живить її, зокрема істотно покращується зір.
Найдієвішою лікарською формою є настоянка на горілці (1:5, настоювати 10 діб у темному не холодному місці, процідити, вживати тричі на день по 5 крапель на ложку води або на грудочці цукру). Зовні використовується для розтирання при ревматизмі, подагрі, невралгії та люмбаго.
Рута знімає спазми периферійних кровоносних судин, знижує артеріальний тиск, уповільнює серцеві скорочення. Застосовують при серцевих неврозах, тахікардії, атеросклерозі, гіпертонії, головних болях. Седативні властивості помічні від епілепсії, істерії, нервових розладів у клімактеричний період. Має спазмолітичну дію на травний тракт, жовчні і сечовивідні шляхи: є жовчогінним і сечогінним. Гіркі речовини збуджують апетит і поліпшують травлення.
Настоєм протирають висипку на шкірі, лікують запалені повіки та нагноєні очі.
Видатна лікарська рослина і м’ята перцева (Mentha piperita). Настій її листя (1 ч. л. залити склянкою окропу, заварити як чай, вживати по половині або третині склянки 2-3 рази на день за 15 хв. до їди) та інші засоби з м’яти (ефірна олія, м’ятні краплі, таблетки, ментол) поліпшують травлення: підсилюють секрецію травних залоз, збуджують апетит, покращують шлункову та кишкову перистальтику, пригнічують процеси гниття й бродіння, справляють вітрогінну дію.
Вживають від нудоти різного походження, блювання у вагітних, кишкових кольок, метеоризму, запалення травного тракту, нетравлення жирів та інших захворювань, які супроводяться спазмами. Саме спазмолітична дія і забезпечує значну частину лікувальних властивостей м’яти: знижує тонус гладеньких м’язів, зокрема в кишківнику, жовчно- та сечовивідних шляхах, судинах серця та головного мозку.
Допомагає від нервового збудження, безсоння та невротичних станів. Застосовують від холециститу, гепатиту, холангіту, жовчнокам’яної хвороби, жовтяниці.