Сучасне життя має багато недоліків: стреси, відсутність часу на відпочинок і приготування домашньої їжі. Разом з тим зростає кількість пацієнтів з діабетом, атеросклерозом, деменцією та іншими «цивілізаційними» хворобами.
Їх можна уникнути, якщо дотримуватись здорового харчування, але так людина влаштована, що часто надає перевагу шкідливому над корисним, навіть знаючи про це. Усвідомивши цю проблему і, напевно, оцінивши її з точки зору можливого зиску, промисловці з кінця минулого століття почали розробляти щось середнє між їжею і ліками — концентрати корисних речовин, якими можна було б компенсувати неповноцінність чи шкідливість їжі. Почалося це в Японії ще в 1980-х роках.
Японці славляться своїм довголіттям та приділяють багато уваги харчуванню і здоровим звичкам. Попри це смертність від серцево-судинних захворювань і раку у них все ще була висока через «західний» стиль харчування.
Нова їжа, яка відповідала б стану здоров’я хворої людини чи певному етапу життя, в Японії отримала назву «їжа спеціального призначення», а поза Японією прижилось поняття «функціональна їжа».
В Японії до їжі спеціального призначення зараховують: сухе молоко для вагітних і годуючих жінок; сухе молоко за особливим рецептом для немовлят; продукти для харчування старшим людям, яким важко пережовувати й ковтати; одиничні продукти для харчування хворих (продукти без натрію, лактози або без якихось алергенів, з певними калоріями чи вмістом білка) і цілі групи продуктів для дієт з низьким вмістом натрію, для людей з діабетом, хворобами печінки і старечим ожирінням; продукти для спеціального оздоровчого використання (FOSHU) — продукти, в які додані корисні й ефективні інгредієнти, ефективність яких для оздоровлення чи живлення має бути доведена.
В різних країнах є різні нормативи і визначення ФП, наприклад, в США це «цілісні продукти, збагачені речовинами, що мають потенційно сприятливий вплив на здоров’я, якщо споживати її як частину різноманітної дієти на регулярній основі в ефективних кількостях».
Обов’язковою характеристикою ФП має бути доведений позитивний плив на психологічний або фізіологічний стан людини. Наприклад, ФП можуть знижувати рівень глюкози, холестеролу і тригліцеридів, високого кров'яного тиску, зміцнювати імунну систему, відновлювати мікробіом, підтримувати лікування синдрому роздратованого кишківника, мати протизапальну дію, сприяти схудненню, покращувати зір, боротись зі стресом тощо.
ФП для покращення мікробіому містять лактобактерії, біфідобактерії, олігоцукри, харчові волокна, лактозу, декстрин, полідекстрол, гуарову камедь, шкірку насіння подорожника тощо.
ФП для зменшення рівня холестеролу містять соєвий білок, деградований альгінат натрію, панцир ракоподібних (хітин та хітозан). Омега-3 кислоти, декстрин (харчові волокна) і поліфенол чаю додають для зменшення рівня тригліцеридів.
При гіпертензії використовуються антигіпертензивні пептиди, які добувають з харчових білків (ферментованого молока, казеїну, інших білків), глікозид листя точу (геніпозидова кислота), гамма-амінобутилова кислота.
Для контролю рівня цукру в крові в ФП використовується неперетравлюваний декстрин, який забирає на себе ферменти, що зазвичай розщеплюють цукри, а також зменшує всмоктування глюкози та сприяє зниженню рівня тригліцеридів. Поліфенол гуави також може знижувати рівень глюкози в крові через інгібування альфа-амілази. До складу входять і пшеничний альбумін, поліфенол чаю, L-арабіноза.
Засоби догляду за зубами чи продукти, які містять палатинозу, мальтит, еритрит і ксиліт запобігають карієсу, бо ці цукри не гідролізуються ротовими бактеріями, отже, рН порожнини рота не знижується і не сприяє росту патогенних бактерій. Поліфенол чаю також може знизити ризик карієсу через пригнічення шкідливих бактерій.
Казеїновий фосфопептид покращує всмоктування кальцію просвітом тонкої кишки шляхом збільшення концентрації розчинного кальцію, чим запобігає остеопорозу. Теанін, видобутий із зеленого чаю, використовують для зняття стресу, він покращує глибокий сон, зменшує втому, сприяє дозріванню нервової системи. Лютеїн з іншими каротиноїдами, які добувають з різних рослин, виявляє сильний антиоксидантний вплив на сітківку, захищаючи її від пошкодження світлом та запобігаючи дегенеративним захворюванням ока. Для покращення активності пам’яті у ФП використовують гінкґо дволопатеве та омега-3 жирні кислоти, але їхня ефективність досі обговорюється. Для поліпшення функції суглобів зазвичай використовують гідролізат колагену і глюкозаміну сульфат.
Всі ці складники можуть споживатися як частина звичайного раціону і бути подібними до звичайної їжі, наприклад, це можуть бути йогурти або порошок для приготування коктейлів.
80% речовин для ФП добувають з природних джерел шляхом різноманітної обробки, яка включає навіть зміни на молекулярному рівні. Значну частину складають генетично модифіковані рослини (ГМО), до яких шляхом змін у геномі вводять нові властивості. Наприклад, джерелом для ФП є пурпурова або золота картопля, яка завдяки генетичному модифікуванню продукує дуже багато антоціанів та каротиноїдів. Є багато прикладів, коли рослини таким чином «примушують» виробляти і зовсім не притаманні їм речовини, які, втім, несуть користь для людини.
З рослин для виготовлення ФП часто добувають фенольні кислоти та флавоноїди, особливо похідні від гідроксибензойної і гідроксикоричної кислот, які мають високу антиоксидантну активність проти активних форм кисню та азоту, але вміст багатьох з яких в звичайних продуктах харчування низький за винятком деяких плодів розоцвітих, зеленого і чорного чаю.
В Україні ФП теж є. Наприклад, це дитячі суміші для немовлят з непереносимістю лактози або алергією на молоко, які виробляють із сої; продукти для людей з діабетом з високим вмістом інуліну, низьким вмістом вільних вуглеводів.
На кафедрі біохімії Львівського університету розробляють ФП для хворих на діабет, основою яких є біологічно активні речовини козлятника лікарського, якона, дерену справжнього, медичних грибів Ganoderma lucidum та Agaricus brasiliensis, поліфенольні сполуки червоного виноградного вина й антоціанідини капусти червонокачанної. Ці препарати здатні знижувати рівень глюкози у крові, мають антиоксидантну дію, модифікують активність імунної системи, нормалізують рівень еритроцитів та гемоглобіну, мають й інші цінні властивості (нейро-, нефро- та ретинозахисні дії), які є корисними у лікуванні та запобіганні ускладнень цукрового діабету.
Функціональні продукти, вироблені в харчовій промисловості, допомагають поліпшити якість життя недужих людей. Але не будемо забувати про їжу-ліки. Їй не потрібна складна обробка, яскрава упаковка і стильна реклама. Навпаки, чим більш наближені вони до природного стану, тим корисніші для здоров’я. Ми не втомлюємось нагадувати зеленопланетянам про користь городини й садовини, зелені, ягід і горіхів, бобових і цільнозернових круп та інших природних продуктів харчування. Засновуйте на них свій щоденний раціон — і кошти збережете, і недуг уникнете!
Олена ЛАШКОВА, кандидатка біологічних наук