Сьогодні — Маковій

1 серпня 2024 р.

Цей рік, 2024, особливий. Православна Церква України повертається до календаря, за яким живуть і відзначають важливі події більшість християн світу. Тому Медовий Спас, або Маковій, віднині святкуємо 1 серпня, 6 серпня настає Яблучний Спас, а Горіховий припадатиме на 16 серпня.

Ці шановані народні свята сягають корінням тих далеких часів, коли наші пращури відзначали обрядами і традиційними дійствами важливі віхи сонячного циклу. Згодом їм надали нового сенсу, присвятили Ісусу Христу. Але зміст, закладений в них оратаями-землеробами, зберігся і понині: це подяка вищим силам за дари землі і рук своїх.

Маковій — свято передусім дівоче і дитяче, юнь у цей день не працювала, гралася на луках у «Стукалки», «Гусей і вовка», «Кота й мишки», «Короля», «Завіяло», веселилася і співала «спасівських пісень». З чорнобривців, васильків, нагідок, рути, м’яти, кудрявців, чебрецю, материнки, сокирок, роману, ласкавців, маточнику, настурцій, деінде соняху, конопель, льону, жоржин, гвоздик, барвінку робили і освячували в церкві «маковійську квітку». Ну ж бо, в кого гарніша?

Зі Спасами починаються храмові празники — освята церкви (храму). В кожному селі чи містечку Україні свято своє — дуже велика подія для громади.

Одразу після Маковія починається Спасівка, Спасівський піст. Цей піст є найкоротшим серед усіх, триває лише два тижні — один перед Великим Спасом, решта — після. Є переказ, начебто Бог зглянувся на людей і забрав ці два тижні від Великого посту.

Піст був не дуже суворий, бо люди тяжко працювали, збираючи врожай. Тим більше, вже було багато овочів, фруктів та меду: «Спасівка ластівка, а Петрівка голодівка».

Саме зі Спасівкою пов’язане пісне обрядове печиво — шулики. Його робили з пшеничного тіста, обмащували зверху густою медовою патокою і товченим маком. Спробуйте спекти і славетні українські коржики-«маковики» — зробіть це свято для всієї родини, а особливо для малечі, незабутнім!

Залиште свій коментар