ТАЄМНИЦІ МАТЕРИНКИ (продовження)

19 липня 2021 р.

Материнка звичайна (Origanum vulgare)

Завжди намагаюся цікаво і водночас легко, доступно  передавати людям знання про  лікувальні властивості материнки. Та знову і знову наголошую на її певних особливостях, таємницях.  Часто люди дивуються: як багато «вміє» ця рослина.

Справді, дуже багато. Але завжди нагадую, що лише  грамотне використання материнки завжди приносило  жінкам багато користі й здоров’я. Наші мами і бабусі успішно лікували нею жіночі хвороби, зокрема порушення менструального циклу. Особливо – відсутність або мізерність місячних після пологів. Однак у жодному разі не дозволялося вживати ліки з цієї рослини під час вагітності, бо це призводить до викидня.

Материнку у народній медицині застосовували як сечо- та жовчогінний засіб, пропонували для збудження апетиту й поліпшення травлення, від зниження кислотності шлункового соку, від проносів (чайна ложка подрібненї рослини залити склянкою окропу, дати настоятися 30-40 хвилин. Процідити. Пити по чверті склянки чотири рази на день).

Водночас це чудовий засіб од кашлю,  від застудних захворювань, охриплості голосу (інгаляції з материнки, чаї), хвороб горла, бронхіальної астми, жовтухи. Також ця рослина допомагає лікувати ревматизм, паралічі, епілепсії, судоми, навіть сухоти.

Материнка необхідна жінкам у період клімаксу (столова ложка трави на півлітра окропу, настояти й пити по одній столовій ложці три-чотири рази на день). До материнки можна додавати листя малини, ожини, маренку запашну. Особливо добре такі ліки усувають припливи, головний біль, гіпертонію, заспокоюють нервову систему, дарують спокійний сон. Тому материнка корисна жінкам до глибокої старості.

Про те, що ліки з материнки усувають нервову збудженість, ідеться в багатьох довідниках. Однак не наголошується на тому, що разом із нервовою системою материнка заспокоює статеві збудження. Це особливо небезпечно, повторюся, для чоловіків, бо на жінок така дія не поширюється.

Зверну вашу увагу на такий важливий момент. Іноді, не усвідомлюючи, що може накоїти материнка, жінки лікували своїх чоловіків настоями цієї рослини від хронічного алкоголізму. Після двох-трьох місяців такого «лікування» чоловік справді переставав пити. Але водночас втрачав чоловічу силу (нагадаю, короткочасне  лікування материнкою  від одного до семи днів чоловікові не зашкодить). Тому завжди важливо пам’ятати головне правило лікування: не нашкодь.

Ще деякі цікаві і навіть несподівані можливості  материнки. Зовнішньо цією рослиною користуються не тільки у вигляді ванн і компресів, а й застосовують її у  підкурюванні. Це один із засобів лікування народною медициною нашкірних хвороб. І він досить успішний, бо дим з парами ефірної олії згубно діє навіть на збудників грибкових захворювань, на лишаї, гнійничкові висипи тощо.  А от на фурункули, нариви, набряки накладають компреси з материнки.

Не повірите, але материнка може припинити нав’язливу гикавку. В українській  народній медицині робили настій  материнки на олії (1:10). І цей настій насправді успішно долає гикавку, яку неможливо усунути ніякими засобами сучасної медицини. А легеньке погладжування пальцями, змоченими у материнковій олії, по горлу припинить її.

Зазначу, що настій материнки на олії діє дуже ефективно. Примочки з нього допомагають лікувати щитоподібну залозу. Олія материнки – неперевершені заспокійливі ліки від зубного болю. Також є добрим глистогінним засобом.

Ще кілька «таємничок»  цієї дивовижної  рослини. Порошок з квітів материнки дають нюхати від нежитю та запаморочення.

Засушеною материнкою наші предки рятували одяг од молі.

Дівчата раніше мили голову відварами материнки, щоб добре росли коси і щоб не було лупи.

Цікаво знати й те, що навіть саме перебування серед квітучої материнки добре діє на організм. Але одразу застерігаю: це не для людей із серцево-судинними порушеннями. У таких хворих може виникнути головний біль.

Насамкінець скажу таку річ. Латинська назва цієї диво-рослини  Origanumvulgare. У деяких країнах її називають добромислом, польовою м’ятою, бджололюбом, бабиною душею, у нашого північного сусіда  - вона душиця, у Чехії – душка, Болгарії – ріган…

Українці ж споконвіку давали назву рослині не за кольором, формою, зовнішніми ознаками, а за її дією на людський організм. Спостерігаючи за рослинами, вивчаючи їх, наші предки помітили, що саме ця трава супроводжує жінку впродовж усього її життя. Вона допомагає дівчині стати красунею, дбає про її здоров’я у материнстві, допомагає позбутися багатьох хвороб у зрілі роки, заспокоює в старості.

Тому і нарекли її наші пращури материнкою. Вважаю, що у чудесному цілющому вінку різнотрав’я України материнка – одна з найкращих рослин, що допомагає жінці. Чимало жінок втратили б свою красу, працездатність і багато дітей не з’явилося б на світ, якби не було материнки.

Тож не забуваймо і ми приділяти увагу цій диво-рослині. Не винищуймо її безжально. А на своїх присадибних ділянках, дачах знайдемо місце, щоб посадити хоча б один її кущик. Вона буде окрасою саду і стане вам у пригоді. Однак пам’ятаймо і про її таємниці.

Залиште свій коментар