Тендиніт — це запалення чи подразнення сухожилка. Запалитись може будь-який сухожилок, але зазвичай найчастіше потерпають зап'ястки, лікті, плечі, коліна та п'яти. Частою причиною запалення сухожилків є повторювані одноманітні рухи, притаманні деяким професіям, спортивні травми абощо.
Спричинити запалення може також порушення обміну речовин (наприклад, цукровий діабет), побічні ефекти ліків, вроджене неправильне розташування кісток, яке створює велике навантаження на м'які тканини.
Оскільки тендиніт дуже часто зустрічається у спортсменів, то й назви відповідні: «лікоть тенісиста», «лікоть гольфіста», «плече того, хто подає» (у бейсболістів), «плече плавця». Від епікондиліту ліктьового суглоба («ліктя тенісиста») не застраховані навіть досвідчені гравці. Та хіба лише в спортсменів може виникнути така проблема?
Характерний тендиніт для музикантів, друкарок, касирів, тих, що працює на конвеєрі, у полі, в городі — тобто для тих людей, які тривалий час виконують одні й ті самі рухи.
У людей похилого віку ризик тендиніту вищий — адже з віком сухожилки стають менш гнучкими, поступово втрачають здатність до відновлення.
Для відновлення зв’язок, сухожилків, м’язів є кілька основних порад:
1. Ушкоджений суглоб потребує спокою, тому для обмеження руху, зменшення набряку накладають тугу пов’язку. Помірна компресія захищає ушкоджені зв'язки та стабілізує суглоб. Залежно від тяжкості використовують пов'язку або стабілізуючу шину.
2. Треба підняти уражену кінцівку, покласти на підвищення. Залишатись у спокої кілька днів, щоб запобігти подальшим ускладненням.
3. Холодний компрес (мокрий рушник, грілка або пакет з льодом, пляшка з водою) на ушкоджене місце. Це допоможе зменшити біль, запалення та набряк. Набряк і є в основному причиною болю. Оновлюйте періодично холодний компрес у перший-другий день.
Не поспішайте застосовувати знеболюючі засоби. Холод (лід) ефективний тільки спочатку, а потім потрібне тепло.
В «Зеленій планеті Земної» є чудовий зовнішній засіб — рідина ПОРЯТУНОК. Вона знеболює, усуває набряк, запалення, покращує кровообіг в тканинах.
ПОРЯТУНОК застосовують у вигляді компресу. Потрібно змочити бинт або тканину у цій рідині, покласти на уражене місце, накрити плівкою, вкутати, щоб зігріти.
ПОРЯТУНОК має бути в кожній домашній аптечці, він знадобиться і швидко допоможе в разі опіків, запалення, травми, вивиху, розтягнення, попрілості, свербежу, обмороження, висипки. Жінкам знадобиться для лікування мастопатії (змащувати молочну залозу), чоловікам — при орхіті і варикоцеле. Рідина усуває біль у суглобах та голові.
Є й багато народних засобів:
1. На полотняну тканину або складений вчетверо бинт нанести густо білок курячого яйця, обгорнути хворе місце, зверху покласти папір для компресів і тепло вкутати.
2. Почистити позеленілу картоплину, шкірку подрібнити і накласти у вигляді компреса.
3. Прикладати 2 рази на день потовчений свіжий листок капусти.
4. Робити компреси 2 рази на день із розвареної потовченої квасолі.
5. Алое з медом також використовують для компресу.
6. Потовчене листя черемхи прикладати до болючого місця.
7. Свіже листя рути садової накладати як компрес при травмах і гематомах.
8. Дуже ефективний засіб — потовчене листя полину гіркого накладати тонким шаром, зверху закрити папером для компресів, вкутати.
9. Олівкову олію втирати в болючі місця кілька разів на день.
Порада з моєї особистої практики: травмоване місце густо змастити йодом і зверху накрити тканиною, змоченою в горілці.
Отже, для лікування тендиніту засобів не бракує. Але чи можна йому запобігти? Так, звісно, якщо дотримуватись кількох правил.
1. Намагайтеся урізноманітнити свої рухи. З'явився біль — зупиніться, дайте суглобам відпочити.
2. Перед бігом, спортивною ходьбою, йогою та іншими видами фізичної активності приділіть час розтяжці. Нею ж намагайтеся закінчувати свої тренування. Це дозволить підтримати гнучкість у суглобах та уникнути пошкодження сухожилків.
3. Зробіть зручним своє робоче місце за столом, перед комп’ютером, щоб не навантажувати свої суглоби та сухожилля додатково.