Березу використовували українські народні цілителі століттями, а можливо, й тисячоліттями. Наші предки були дуже спостережливими і звісно ж, не могли пройти повз таке помітне і помічне дерево. Але чи знаємо ми про неї хоча б стільки, скільки знали вони?
Чи не щовесни пишемо про користь березового соку, бруньок, сережок — своєрідних березових квіточок. Ще і зараз можна зібрати сережки, щоб заварити лікувальний чай для серця, нирок, від набряків на ногах (1 ч. л. на склянку окропу). Своєю дією вони завдячують вітамінам Е, РР та безлічі мікроелементів.
На відміну від бруньок, котрі можуть завдати нашим ниркам шкоди, якщо їх приймати надміру, сережки безпечні. Їх можна насушити, тоді березовий чай буде дієвою допомогою здоров’ю упродовж цілого року!
Відомо, що в ХІІ столітті свята Гільдегарда Бінгенська з успіхом лікувала сережками виразки та застарілі рани. Корисні дьоготь і кора цього дерева, а чага — березовий гриб, наділений потужними протираковими властивостями.
Та наразі доцільніше розказати про те, як можна використовувати листочки берези, адже травень та червень — найкращий час для їх збору. За потреби листя можна заготовляти і пізніше — збирати наймолодше, що росте на кінчиках гілочок.
Листя містить ефірні олії, тритерпеноїди, флавоноїди (гіперозид, авікулярин, рутин, кверцетин тощо), антоціани, бетулінову кислоту, вітаміни С, Е, РР, каротин (провітамін А), фенолкарбонові кислоти, дубильні речовини, мікро- та макроелементи.
Не втрачайте можливості полікуватись свіжим молодим листям, але і на зиму не забувайте насушити невелику торбинку.
Листя насамперед є чудовим сечогінним засобом. Воно видаляє з організму надлишки сечової кислоти — на це слід звернути особливу увагу хворим на подагру. Але не тільки. Сечова кислота провокує запалення в усіх суглобах, тому лікування березовим листям принесе полегшення і в разі таких тяжких захворювань, як остеоартрит і ревматоїдний артрит. Коли зменшиться запалення — стишиться і біль. Виходять також пісок та дрібні камінці з нирок та сечового міхура.
Для лікування «шпори» свіже листя берези добре потовчіть, накладіть на хворе місце, накрийте папером для компресів, укутайте на півгодини — годину. Такі компреси потрібно робити щодня упродовж кількох тижнів.
Від ревматизму і подагри радимо ванни з листя берези: велику жменю листя проварити в 3 літрах води 5-10 хв., вилити відвар у ванну. Приймати ванни 1-2 рази на тиждень.
В разі ревматизму і радикуліту можна зробити компрес зі свіжого або запареного сухого листя: накласти на хворе місце, вкутати, тримати годину.
В народі відома і така процедура: велику торбу набивають листям берези і тримають в ній ноги, доки вони добре спітніють. Якщо робити такі сеанси щодня, можна досягти суттєвого зменшення болю в суглобах.
Березове листя збільшує обсяг сечі, що виділяється, іноді в 5-6 разів! При цьому добре промиваються сечовивідні шляхи, що допомагає зняти помірний біль у них. Як додатковий засіб березу застосовують для лікування бактеріальних інфекцій сечостатевої системи та запалення в нирках: 1 ч. л. листя залити склянкою окропу, настоювати 3-4 год., відтиснути, процідити і пити по 1 ст. л. тричі на день. Курс — не більше 3 тижнів поспіль.
Береза також може допомогти внормувати стійкий підвищений тиск на початковій стадії гіпертонії, коли показаний прийом сечогінних. Але в разі високого непостійного тиску, коли високі показники змінюється низькими (так звані стрибки тиску), таке лікування, та ще й тривале, не радять.
Ліки з листя народні цілителі радять при альбумінурії (виділенні білка із сечею), сечокислому діатезі, при серцевих та ниркових набряках легкого ступеня. Та оскільки береза є сильним сечогінним засобом, упродовж усього курсу лікування не забувайте регулярно пити воду.
На додачу до сечогінної дії, листя має м'яку заспокійливу і жовчогінну властивості, лікує жовтяницю. Крім того, відвари та настої листя берези здатні впоратися з трихомонадами та лямбліями.
Відваром листя полощуть рот при афтах, виразках. Мазь із висушеного і розмеленого на борошно листя та вершкового масла використовували раніше для загоєння опіків.
Відвари і настої листя мають очищувальну властивість і можуть допомогти в разі хронічних проблем зі шкірою, наприклад, лікувати гнійні захворювання, спричинені стафілококовою інфекцією.
Молодим дівчатам і хлопцям часто докучає така напасть, як юнацькі вугри. Всередину треба приймати настій з листя берези, а зовні — протирати обличчя міцним відваром листя.
Відвар для протирання обличчя
Добру жменю листя залити літром окропу, проварити 5-7 хв., дати настоятися півгодини. Протирати обличчя 2-3 рази на день.
Для сухої шкіри обличчя можна зробити з листя берези маску: 1 ч. л. подрібненого молодого листя залити чвертю склянки окропу, дати настоятися півгодини, процідити. 1 ст. л. настою змішати з 1 ст. л. густих вершків і нанести на обличчя. Через 10 хвилин змити теплою водою, потім вмитися прохолодною.
А щоб і волосся виглядало живим, блискучим, не було лупи — ополіскуйте його відваром суміші з березових бруньок і листя: пів склянки суміші листя та бруньок залити літром окропу, прокип'ятити 5-7 хв., ще півгодини настояти, процідити і мити цим відваром волосся хоча б раз на тиждень упродовж 2-3 місяців.
Травень — найкращий час додавати щоденно листочок-другий берези у салати, це не тільки збагатить страву вітамінами, але й додасть тонкого аромату. Молоді листочки є безпечним тоніком від весняної втоми.
Дослідження показують, що бетулінова кислота, яка є в листі берези, може покращити чутливість до інсуліну, знизити рівень цукру в крові, рівень запалення та окисний стрес, спричинений надто високим рівнем цукру в крові. Так що і в разі цукрового діабету 2 типу береза корисна.
Нещодавно вчені виявили та виділили з березової кори та листя особливі речовини, пентациклічні тритерпеноїди. Вони, як і чага, також мають протиракові властивості і малу токсичність, отже з них можна створити безпечні протиракові ліки. В корі тритерпеноїдів дуже багато, є трохи в листі — тож сировини не бракує.
Та не обов’язково чекати, коли будуть розроблені ліки, бо зелені листочки так легко зібрати і використовувати для профілактики і лікування пухлин!
Ще раз щодо протипоказань до лікування березою. По-перше, це алергія на її пилок. Відома також перехресна алергія: використання берези може викликати алергію на селеру і навпаки.
По-друге, патологічні набряки при тяжких захворюваннях серця та нирок.
По-третє, треба враховувати сильний сечогінний ефект, якщо регулярно приймаєте сечогінні засоби. Від сильної сечогінної дії камінці в нирках можуть зрушитись, перекрити сечовивідні шляхи й спричинити кольку.
По-четверте, сильний очищувальний вплив березових відварів і настоїв інколи може викликати нудоту, блювоту, діарею. Не перевищуйте дозування та не лікуйтесь довше 3 тижнів без перерви.