В ЧОМУ СИЛА АЇРУ
« Ви не раз говорили про корисність і особливу силу аїру. Я куштував і листя, і коріння, але відчув лише гіркоту. Поясніть, в чому ж сила цієї рослини?І ще одне запитання: в мене гіпоацидний гастрит, чим порадите лікувати, якою рослиною?».
А. Сидорків, Харківська обл.
На ваші запитання відповідає Наталя ЗЕМНА
Мабуть, не один з нас, скуштувавши аїр тростиновий, ще його називають лепехою звичайною, татарським зіллям, ірницею та ін. (аир болотный, Acorus calamus), подумав: "Ой і гірке ж це зілля". Чимало людей саме тому й не хочуть вживати цей корінь. І не замислюються, як же потрібна гіркота людині. Хоча усі добре знають, що є чотири смакових відтінки: солоне (їжу ми завжди підсолюємо), кисле (теж вживаємо часто), солодке (і сніданок, і обід, і вечерю часто завершуємо солодощами) і гірке.
Згадаймо, коли ж ми їмо гірке? Більшість вочевидь скаже: «Ніколи». Тоді подумаймо, а як же працювати печінці, як продукувати жовч, найгіркішу речовину, яка є в організмі, коли немає звідки брати гіркоти? Як працювати шлунку без гіркоти? Адже солодощі його (шлунок) розслаблюють, погіршують апетит і травлення, а гіркота тонізує, налагоджує функції шлунка і підшлункової залози. І кишківник завдяки гіркотам працює нормально, добре впорується зі своєю функцією, немає ні закріпів, ні проносів. Отже, як бачимо, гіркий аїр допомагає добре працювати і печінці, і підшлунковій залозі, і шлунку, і кишківнику. Лікує також селезінку.
Кореневище аїру лікує гастрити, запальні процеси в шлунку, та ще й регулює кислотність.
Особливо корисний аїр у разі гіпоацидного гастриту (запальні процеси в шлунку зі пониженою кислотністю). Отже, панові Сидоркіну треба звернутися за допомогою саме до аїру. Окрім того, аїр усуває болючі напади в кишківнику, тобто кольки, сприяє відходженню вітрів із кишківника, працює як протипроносний засіб. Тож вживають його для лікування атонічної диспепсії, у разі хронічних катарів шлунка, атрофічних гастритів.
Порошок із кореневища аїру входить до складу препаратів для лікування виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, а аїрна олія – до препаратів від сечокам`яної й жовчнокам'яної хвороби.
Аїр не тільки усуває запальні процеси, а ще й виводить камінці з жовчного міхура й нирок.
В народній медицина аїр вивчали і досліджували дуже активно, випробовували його в лікуванні багатьох захворювань. Приміром, вживали цю рослину перед епідеміями. Таким чином запобігали захворюванню на тиф чи холеру – адже аїр один з найкращих засобів від інфекційних захворювань. Коли насувалася епідемія грипу, жували корінь аїру.
Не тільки українці вивчали цю рослину, в інших країнах теж користувалися аїром і спостерігали за його дією на людський організм, бачили, що лікує він добре неврастенію, депресії, різні неврози. В Індії, наприклад, аїром лікували бронхіальну астму.
Наша українська народна медицина пропонувала аїр ще й для лікування сечостатевої системи, різноманітних запальних процесів. У жінок регулювала місячні. Особливо у клімактеричному періоді, адже водночас заспокоювалася нервова система. Оскільки такі періоди наступають не тільки у жінок, а й у чоловіків, то чоловікам теж пропонували ліки з кореня аїру.
Ліки з кореня аїру
Столову ложку подрібненого кореня аїру залити склянкою окропу, потримати на слабкому вогні п’ять-сім хвилин, потім настояти дві години. Пити по дві столові ложки чотири рази на день.
Для лікування бронхіальної астми або кашлю можна вживати частіше, але меншими дозами, наприклад, по чайній чи десертній ложці разів сім-вісім на день, або через кожні годину-дві.
В українській народній медицині застосовували аїр для заспокоєння нервової системи і для відновлення людини після тривалої хвороби, перенапружень, фізичних навантажень, стресів, операцій.
Примітили, що найкраще користуватися соком аїру. Бо сік аїру відновлює зір, покращує, або навіть відновлює слух, пам`ять, добре лікує увесь шлунково-кишковий тракт, немов «рукою знімає» з людини напругу, заспокоює центральну й вегетативну нервову систему.
Чоловіки, яким за шістдесят, соком аїру (по п`ять-десять краплин двічі на день) зберігають і відновлюють чоловічу силу.
І навіть тоді, коли приходить такий період, коли здається, що болить усе, немає нічого здорового в організмі - нахиліться до цього кореня, подякуйте Богові, природі, візьміть сік із цієї рослини і вживайте, відновлюйте свої сили.
ВИНО ІЗ КОРЕНЯ АЇРУ
Можна приготувати спеціальний напій - аїрне вино.
Сто грамів подрібнених свіжих кореневищ із корінцями залити літром червоного сухого вина, поставити в тепле місце і дати настоятися два тижні. Пити по чайній ложці за двадцять-тридцять хвилин до вживання їжі, і по чайній ложці через півгодини після їжі. Тобто шість разів на день.
Вже через тиждень відчуватиметься приплив енергії у стомленому, зболеному (коли болить усе) організмі.
Якщо у чоловіків ослаблена статева діяльність, то можна зробити водний настій аїру.
Настій аїру
Столову ложку подрібненого кореня залити 0,5 л води, проварити на слабенькому вогні п`ятнадцять хвилин, а краще - поставити в піч, щоб томився, упрівав усю ніч (така технологія приготування ліків підвищувала силу аїру). Пити по три столових ложки тричі на день між їжею.
Чоловікам, які бажають відчути силу молодечу, вживати настій у другій половині дня.
Я пью настой корневищ аира и календулы взятые по две столовые ложки . Заливаю эту смесь 0,5 литра хорошей водкой и настаиваю в темном месте две недели . Процеживаю когда останется половина настойки, так улучшается ее крепость.. Выпиваю четыре бутылки настоя, после каждой выпитой бутылки месяц перерыв , .Пью по одной чайной ложке три раза в день за 20 минут до приема пищи. В основном я пью для улучшения зрения и памяти , и очень довольна .