Варикоз — поширена патологія і зустрічається приблизно у чверті населення. Якщо враховувати всі його прояви, то в усіх 80%. Є навіть думка, що хвороба є побічним наслідком прямоходіння: кров у кінцівках має долати значну силу тяжіння, щоб рухатись вгору. Клапани у венах не завжди можуть із цим впоратись. Кров застоюється, деформує і розтягує судини, виникає зворотний рух крові, венолімфостаз, а тоді вже недалеко до порушення трофіки і виразок.
Проте в Африці на варикоз майже не хворіють, в Монголії теж. Отже справа не стільки в прямоходінні, скільки в сидячо-стоячому способі життя. Поширене розширення вен тазу, вважають лікарі, є наслідком саме тривалого сидіння. Як і геморой. Варикоз можуть спричинити опущення внутрішніх органів та спастичний стан м’язів навколо судин.
З іншого боку, варикоз — наслідок системної дифузної дисплазії сполучної тканини. Це призводить дозниження кількості та якості колагену, зокрема, в складі стінок судин. Дисплазія має генетичну природу, часто передається від батьків до дітей. Трапляється і набута форма. Гормональні перебудови (статеве дозрівання, вагітність, клімакс), гормональні препарати, інтоксикація чи інфекція можуть зменшити синтез колагену 3-го типу, який превалює в стінці здорової вени. Його тоді заміщує колаген 1-го типу, і це призводить до варикозу. Іншою хибою може бути надмірне розщеплення колагену через аномальну активність ферментів.
Отже, варикоз у всіх своїх варіантах (варикозне розширення вен кінцівок, тазу, стравоходу, шлунка, мошонки, сім’яних канатиків, піхви тощо, варикозна виразка носової перегородки, геморой, утруднений венозний відтік судин голови, функціональна недостатність венозних клапанів) це прояв загального порушення в обміні білків, а отже й слабкості сполучної тканини, яка формує стінки та клапани вен.
Наслідками варикозу можуть бути запальні процеси (флебіт, тромбофлебіт), хронічна периферична венозна недостатність, що проявляється набряками, болем, виразками. Інший прояв хвороби — стійке розширення дрібних судин, або телеангіектазії, які утворюють судинні «зірочки» або «сіточки». Ноги часто страждають і від інших симптомів венозної недостатності: нічних судом, набряклих кісточок, коричневих плям. Суха, груба шкіра лущиться і свербить, особливо після душу чи ванни, нігті змінюють колір. Чому важливо знати про ці симптоми? Бо ступінь розширення підшкірних вен не завжди є показовою для оцінки стану глибоких вен. Побічні прояви варикозу сигналізують про непомітні зовні негаразди. Точніше оцінити стан внутрішніх вен і клапанів дозволяє УЗД вен.
Напрямків подолання хвороби є три: механічна зовнішня протидія розтягненню вен; підвищення тонусу вен за допомогою венотонічних, капіляростабілізуючих і антивенолімфостатичних засобів; вплив на процеси обміну колагенів в організмі.
Механічна протидія розтягненню вен: компресійна білизна, профілактика гіподинамії, усунення закрепів, підтримання нормальної ваги тіла, одяг, який не утруднює рух крові, фізичні вправи. Міцні активно працюючі м’язи — це найкращий природний механізм, який забезпечує рух крові венами, хоч він мало впливає на поверхневі (підшкірні) вени. Тому шкідливо довго стояти чи сидіти без руху. Краще ходити або періодично вставати й розминати ноги. Під час тривалого сидіння можна рухати стопами абощо. Розвиває м’язи ніг їзда на велосипеді.
До цієї категорії умовно можна віднести і оперативне втручання зі склеротизації підшкірних вен, яке замінило поширену раніше практику видалення вен. Процедура значно покращує зовнішній вигляд ноги, але лише тимчасово, поки процес не пошириться на інші судини. Тому має лише косметичний ефект.
Серед венотонічних засобів рослинного походження відомі препарати кінського каштану. Цвіт, насіння, листя, кора молодих пагонів різною мірою, але містять речовини, що впливають на судини.
Діосмін та гесперидин — пара біофлавоноїдів, які в ліках застосовують разом, оскільки вони посилюють дію один одного. Чудовою їх якістю є абсолютна нетоксичність. Є переконливі докази про користь їхнього використання в разі геморою, варикозного розширення вен, лімфостазу, хронічної венозної недостатності. Вони подовжують судинозвужувальну дію норадреналіну, збільшуючи венозний тонус, зменшуючи венозну ємність і закупорку; покращують лімфатичний дренаж за рахунок збільшення частоти та інтенсивності лімфатичних скорочень; знижують проникність і підвищують стійкість капілярів. Вплив на капіляри особливо помітний на носі, навколо очей і кісточок на ногах, де найчастіше утворюються судинні «зірочки». Вони також зміцнюють стінки фільтраційних клубочків нирок у хворих на цукровий діабет, чим запобігають альбумінурії. Деякі лікарі рекомендують своїм пацієнтам з діабетом приймають гесперидин та діосмин для запобігання або лікування ниркової недостатності на ранній стадії, тим більше, що у діабетиків є схильність і до розвитку венозної недостатності.
Гесперидин разом з рутином є найбільш активним біофлавоноїдом цитрусових. Найбільше його у шкірці та внутрішніх перетинках, також плодах мандаринів, апельсинів та інших цитрусових. Але треба нейтралізувати шкідливі хімічні речовини, які можуть бути на шкірці: мандарин ретельно промийте й покладіть на кілька хвилин у кисле молоко. Гесперидин є також вабрикосах, сливах, чорницях, зеленому і жовтому перці, броколі, гречці. Окрім судинних проблем, допомагає захистити організм від раку, хвороб серця, разом з вітаміном C у цитрусових утворює комплекс, який підтримує здорові функції імунної системи.
Знайти діосмін важче. Значущі дози накопичує тільки самосил сухоцвітий Teucrium gnaphalodes — рослина родини глухокропивових з Іберійського півострова. В промислових масштабах його отримують, модифікуючи гесперидин. Проте, у малих кількостях він є в тих же цитрусових.
У народній медициніпоширений доступний та ефективнийзасіб з квітівакації.
Ліки від варикозу
100 г (приблизно 5 ст. л. з верхом) свіжих квітів залити 0,5 л горілки. Настоювати 2 тижні, додати тертий лимон і настоювати ще тиждень. Вживати всередину по 5 крапель 4 рази на день і натирати хворі ноги: змочувати пучки і знизу вгору легенько втирати в ногу (повторити тричі). Бажано це робити перед сном, щоб опісля лягти, забезпечивши нормальний кровообіг в ногах.
Популярний фітозасіб «Зеленої планети Земної» ВЕНОЛІК поєднує в собі силу кількох рослин. Він усуває запалення в стінках судин, підвищує тонус клапанів вен. Крім того, посилює відтік лімфи, впливає на фізичні характеристики крові, що особливо важливо в разі її загущення. Рекомендований при порушеннях кровообігу, варикозній хворобі, запальних процесах в судинах, трофічних виразках. У боротьбі з проявами варикозу допоможе і ВАЗОНОРМ. Його дія спрямована на поліпшення мікроциркуляції, усунення запальних і дистрофічних процесів, нормалізацію тонусу та проникності стінок дрібних кровоносних судин. А ЛІМФОГРАН покращить відтік лімфи, ліквідує лімфостаз.
Варикозна хвороба має хронічний перебіг, тому не варто вірити в існування чудодійних засобів, які вилікують назавжди. Венотонічні ліки треба приймати курсами по 1-2 місяці 2-3 рази на рік пожиттєво, у важких випадках — 4-6 місяців поспіль. Так само треба постійно дотримуватись фізичної активності, не піднімати важкого, навіть змінити роботу, якщо вона передбачає тривале стояння.