Віскарія і коронарія

15 червня 2024 р.

Обидві ці рослинки гарні та дуже схожі між собою. Мають яскраві рожеві суцвіття, схожу будову квітки, ростуть цілими галявинами, навіть квітують в той самий час. Їх подібність не випадкова, бо вони належать не лише до однієї родини Гвоздичні, в декотрих виданнях їх навіть зараховують до одного роду Lуchnisзірки. Рід налічує 15-25 видів, у дикійприродійого представники зустрічаютьсяв Європі, Азії та у Північній Африці.

Віскарію звичайну, або клейку (Viscariavulgaris, або Lichnisviscaria) можна побачити по всій Україні. Хоч вона і привертає увагу своїм палахким кольором, але букета з неї не зробиш. Має так багато смолистих речовин і так липне до рук, що потім їх важко відмити. Саме оця липкість мотивувала більшість народних назв: смолка, смілка смолянка, смольчак, липки, липиця... А завдяки кольору пішли такі назви як огень, вогник, горицвіт.

Віскарія — рослина цілюща. Траву збирають під час цвітіння — у травні–липні. І передусім треба знати, що вона спиняє кровотечі, особливо маткові та легеневі.

Ще одна сильна властивість віскарії — лікування тяжкого застою в легенях. Коли в них накопичується багато мокротиння, лікарі іноді не можуть навіть визначити захворювання. В такому випадку готуємо з віскарії настій. Квітучі верхівки треба ретельно подрібнити. Бо чим сильніше подрібнена рослина, тим краще вона виявляє свої цілющі властивості; можна навіть трошки її зім'яти, щоб вона пустила сік.

Настій для лікування легень

1 ст. л. подрібнених квітів залити склянкою окропу, настоювати 30 хв., допоки прочахне, і вживати по 1 ст. л. тричі на день.

Таким чином віскарія допомагає людині одужати: видалити густе мокротиння із легень, що ніяк не відкашлюється.

Настій допоможе і печінку нормалізувати, теж прибирає застій нез’ясованого походження із цього важливого органу. Тому в народній медицині його застосовували від затяжної жовтяниці, коли шкіра та очі людини пожовтіли, а печінка збільшена. Віскарія рятує печінку від застою, жовчний міхур починає працювати.

Дуже добре віскарія діє на нирки і всю сечостатеву систему. Навіть якщо є кров у сечі, ця рослина очищає, допомагає ниркам працювати нормально. Знімає запалення і усуває гематурію (тобто кров у сечі).

Смолянка можливо недарма так липне до рук, неначе хоче нам показати, що добре допомагає лікувати шкіру. Колись люди сильно потерпали від корости. Важко було позбутись коростяного кліща, який особливо активно прокладає свої ходи вночі, і тоді свербить дуже сильно. І не тільки коросту можна лікувати, а й прикладати компреси з напару до чиряків, карбункулів, фурункулів. Можна почистити, як кажуть лікарі, брудну рану, де багато гною — промивати її тим самим напаром. Хімічні препарати може й діють сильніше, але більш потужну рослину для цього, мабуть, і не знайдеш.

Віскарія може порятувати і від бешихи: 1 ст. л. квітів заварити в склянці окропу, настояти, вживати по 1 ст. л. тричі на день.

Напар віскарії для зовнішнього застосування

40 г трави залити 1 л окропу, настоювати в термосі 8-10 год.

Віскарія — неофіцинальна рослина, і ще не дуже досконало вивчена науковою медициною. Але народною медициною вона досліджена на практиці, і хіба ж не можна вважати її доказовою, коли лікує людей, допомагає від багатьох недуг!

Є схожа рослина з ніжними рожевими квітами — коронарія зозуляча (Coronariaflos-cuculi, абоLychnisflos-cuculi). Зустрічається в Україні рідше, та її можна часом побачити на луках та узліссях. Цвіте у червні–серпні. В народі її називали бузьків вогонь, боцянки, кашка червона. Зозулин цвіт, то швидше дослівний переклад латинського flos-cuculi.

Коронарія, як і віскарія, також кровоспинна. Навіть офіційна медицина експериментально дослідила, що трава дуже добре лікує кровотечі в післяпологовий період, коли кровотеча не припиняється, не закривається матка.

Кровоспинний настій

2 ст. л. подрібнених квітучих верхівок коронарії зозулячої завдовшки 15 см заварити склянкою окропу, настоювати 30-40 хв., вживати по 1 ст. л. тричі на день. Курс лікування 3-4 тижні.

За три тижні коронарія не лише припинить кровотечі, а пролікує легені, запалені бронхи з великою кількістю мокротиння, біль у нирках і всю сечостатеву систему. А ті, в кого дуже болять суглоби, матимуть нагоду підлікувати свій ревматизм. Після курсу лікування треба зробити перерву на тиждень, щоб відчути, як допомагає рослина.

Жінки дуже шанували коронарію, бо ця квітка дарувала надію народити дитинку, і не одну! Від неплідності траву заварювали і пили як чай (1 ч. л. на склянку окропу, двічі на день — вранці і ввечері). У сім'ях було багато дітей, і вони щебетали у хаті як соловейки, приносили батькам, дідусям, бабусям радість.

Ніжна й тендітна коронарія зозуляча має неабияку силу, адже поборює золотистого стафілокока, вульгарного протея і сінну паличку. Ця властивість допомагає почистити шкіру від фурункулів, карбункулів, корости, позбутись алергічних проявів, сильного свербежу. Щоб людина була здорова і красива робили обмивання, обтирання та компреси: 4 ст. л. на 1 л води, настояти 2 год. Можна настоєм робити спринцювання.

Віскарія звичайна і коронарія зозуляча схожі і зовні, і за дією на людський організм. Але придивіться уважніше, і ви помітите багато відмінностей, особливу неповторність і красу кожної рослинки. Вони різні і за кольором настою також. У коронарії він світлий, ледь-ледь зеленкуватий, а віскарія має сильніші фарбники, і настій уже рожевий.

Залиште свій коментар