Замість смітника — на тарілку

7 серпня 2024 р.

Є люди, які чекають кавунового сезону зі справжнім нетерпінням і використовують його від першого і до останнього дня та кавуна, та ще з останніх роблять під столом невеличкий запас.

 

Ці поради згодяться особливо таким людям, адже у них і відходів від кавунів більше, ніж у інших — і це багато кілограмів, які незаслужено потрапляють у смітник чи компост.

Отож, кавун з’їли. Маємо гору шкірки. Зелена верхня шкірка тверда, гірка та може містити пестициди і гербіциди. Її зрізаємо і викидаємо.

Біла частина шкірки містить клітковину, вітамін С та інші вітаміни, амінокислоти. В ній немає тої величезної кількості цукрів, що в серединці, тому її можна їсти діабетикам. Вона згодиться як інгредієнт до салату: грубо натріть або дрібно наріжте та додайте до салату. За смаком вона нагадує огірок, тож може слугувати як його замінник.

Якщо ви готуєте смузі (перемелені до стану рідкого пюре овочі, фрукти, зелень), то просто додайте її при приготуванні будь-якої зі своїх сумішей, фруктових чи овочевих.

Варення зі шкірки теж не проблема. На 500 г шкірки потрібен сік половини лимона і 250 г цукру. Шкірку з частиною червоного м’якуша наріжте кубиками, змішайте з цукром, дайте постояти пів дня. Доведіть до кипіння і варіть на повільному вогні, поки шкірка стане м’яка, додайте лимонний сік і гарячу суміш розлийте по стерильним банкам.

Нарешті, рецепт пікантної страви: мариновані шкірки. За смаком вони схожі на кисло-солодкі мариновані огірки, але мають фруктову нотку. Потрібні 400 г кавунової шкірки з м’якушем, що залишилася на ній, 200 мл яблучного чи винного оцту, 100 мл води, 180 г цукру, 1 чайна ложка солі, 1 чайна ложка білого перцю горошком, 10 г свіжого імбиру, за бажанням 3 гвоздики і 1 бадьян. Наріжте шкірку шматочками 1 см на 3-5 см. Оцет, воду, цукор і сіль, помішуючи, закип’ятіть. Як тільки цукор розчиниться, додайте шкірки, тушкуйте 3 хв. Гарячим розлийте в банки. Зберігайте в холодильнику. Краще з’їсти упродовж 14 днів. Добре поєднується з сиром, смакує в салаті. Маринад теж можна використати — для приготування соусів. Рецепти маринованих шкірок — то не якась новинка, вони відомі більш як 100 років, є в старих кулінарних книгах. Ця страва особливо популярна в Америці.

Не забудемо і про насіння. Насіння містить багато провітаміну А, вітамінів В і С, ненасичених жирних кислот, а також заліза, магнію і кальцію. Його можна просто пожувати і з’їсти разом із м’якушем кавуна, але краще ним не зловживати людям з чутливим кишківником. Якщо ковтати ціле достигле насіння, то не буде ні користі, ні шкоди, бо воно просто пройде транзитом через травну систему; а незріле є лише клітковиною, тож може бути корисним для підтримки мікробіому.

Насіння можна вибрати, висушити, розмолоти і додавати в смузі, каші, випічку тощо. Можна навіть обсмажити на сковороді, додавши зовсім трішки солі і олії, і потім їсти його або посипати ним салат.

Якщо вас насіння не приваблює, то все одно не викидайте його в смітник: підсушіть, щоб не запліснявіло, а взимку підгодуйте ним птахів.

Залиште свій коментар