Знайомтесь: перестріч гайовий і луговий

13 серпня 2024 р.

Росте в наших лісах така дивовижна на вигляд рослина, як перестріч гайовий (дібровний) Melampyrum nemorosum. Окрім свого незвичного, та ще мінливого в часі і географічному просторі вигляду, напівпаразитичного живлення, розселення за допомогою мурах, вона має і корисні для нас лікувальні властивості.

 

Її називають день-і-ніч, брат-і-сестра, дідики-й-бабки, яким-та-ганна та ще багатьма іншими назвами. Більшість пов’язані з контрастним забарвленням: квітки яскраво-, золотисто-жовті, інколи червонуваті чи з помаранчевим кольором у верхній частині чи на кінцях, а верхні листки синювато-фіолетові, рідше білі, які в міру зростання рослини стають зеленими.

Є ще близький вид, який теж має жовті квіти, але його верхівкові листки зелені — це перестріч луговийMelampyrum pratense. Зустрічаються і перехідні форми між цими видами.

 Цей однорічник присмоктується корінцями до інших рослин і частково так живиться. Виростає до 20-60 см, стебло має розгалужене. Цвіте з травня по вересень–жовтень. Найкраще почувається в півтіні на узліссях листяних та мішаних лісів.

У народній медицині в лікуванні використовують всю надземну частину та плоди. Заготовляють її під час цвітіння з травня по вересень. Сушать в затіненому місці або в добре провітрюваному приміщенні, зв’язаною в пучки і розвішеною, або тонко розкладають на решета. Плодово-насіннєві коробочки починають збирати з липня.

У складі перестрічу визначили мінімум 9 флавоноїдів і 5 фенольних кислот: кавову, хлорогенову, ферулову кислоти, лютеїн, кверцитрин, циннарозид. Є незначна кількість алкалоїдів та іридоїдних глікозидів, стероїдні сапоніни, мінеральні солі, вітамін С, крохмаль, пектин, цукри (багато галактози).

З глікозидів вартий уваги аукубін, найбільше якого є в насінні. Завдяки аукубіну рослина в процесі висушування чорніє, за що її в Чехії називають черниш. Аукубін є отруйним у певних кількостях, але має і сильну лікувальну дію: антиоксидантну, антивікову, протизапальну, антифіброзну, протиракову, захищає печінку, нервову і кісткову систему. Якщо не передозувати ліки, то він не викликає серйозних побічних реакцій та добре сприймається організмом.

Цей глікозид добувають з акуби японської (Aucuba japonica) і продають як БАД для профілактики раку, захворювань печінки і запалення. Значною мірою завдяки аукубіну і перестріч має свою позитивну дію.

У народній медицині перестріч використовували для лікування гіпертонії (знижує тиск), хвороб серця (тонізує серце), шлунка і кишечника. Чай заварюють для зменшення запаморочення, в разі невралгії. Експериментально встановлено, що перестріч помічний у лікуванні епілепсії на ранніх стадіях, а на пізніх стадіях допомагає знизити дозу ліків.

Завдяки нейролептичній та заспокійливій дії перестріч пригнічує надмірну активність нервової системи в разі психозів, марень, галюцинацій, напруження, агресивності та інших порушень емоційного стану. У дослідах доведено, що він посилює роботу парасимпатичної нервової системи, має заспокійливу дію, віддалено нагадує дію транквілізаторів.

З сушеної трави колись робили подушки та пили з неї чай в разі подагри та ревматизму.

З настою перестрічу робили компреси і ванни для лікування корости, діатезу (зокрема пелюшкового), туберкульозу шкіри, висипань різної причини, ревматизму та екземи. Настій готують з 3 ст. л. трави на 1 л окропу, настоюють 2 години. А свіжу рослину кладуть на рани для швидшого загоєння.

Перестріч луговий (Melampyrum pratense) використовують в традиційній австрійській медицині — від різних захворювань, пов’язаних із запаленням. Науково доведено, що він стимулює протизапальні механізмі в організмі та пригнічує запалення. Флавоноїди апігенін і лютеолін були виділені як основні протизапальні компоненти. Іридоїди мелампірозид і муссанозід також запобігали підвищенню рівня запальних речовин.

Але все ж перестріч має отруйну дію: при передозуванні можуть спостерігатися сонливість, слабкість, блювота і діарея і, що найнебезпечніше, послаблення роботи серця. Його категорично не можна давати дітям, вагітним, годуючим матерям і хворим на серцеву недостатність.

Залиште свій коментар